Matka Boża
Wiecznej Pomocy

15 sierpnia 1652 głucha i niema pasterka, Jeanne Courtel, pasła stado swojego ojca, gdy objawiła się jej Matka Boża. Jeanne została natychmiast uzdrowiona ze swoich dolegliwości. Matka Boża poprosiła Joannę o wybudowanie kaplicy dla jej czci. Rozmowa trwała dalej, a ona poprosiła Joannę o jedno ze swoich jagniąt, na co Joanna odpowiedziała: „Te owce nie są moje, one są mojego ojca”. Matka Boża zaoferowała opiekę nad owcami, podczas gdy Joanna pojjechała, aby uzyskać pozwolenie od swojego ojca, aby dać Matce Bożej jedną z jego owiec.

W następnych dniach Matka Boża objawiła się jeszcze kilka razy, zawsze prosząc o wybudowanie kaplicy. Powiedziała nawet: „Aby udowodnić, że przesłanie, które pochodzi z nakazu nieba, powiadam wam, że kilka kroków od fontanny Saint-Gal odkryjecie posąg, który był czczony w czasach starożytnych”. Tysiąc lat wcześniej, w 610 roku, przybył na te tereny St. Gall i zbudował pustelnię. Wyrzeźbił także figurę Najświętszej Marii Panny. 20 sierpnia 1652 r. posąg został umieszczony w stawie i odnaleziony w doskonałym stanie, mimo że był przez wieki zanurzony.

Miesiąc później miejscowy biskup odwiedził okolicę, aby przeprowadzić śledztwo. Formalnie uznał ważność objawień i pobłogosławił pierwszy kamień położony jako fundament pod kaplicę. Kaplica została ukończona cztery lata później. Jeanne Cortel zmarła w wieku 63 lat w 1703 roku i została pochowana w sanktuarium w miejscu objawień.

Querrien, Francja